na dotaz

» Různé
Rudolf Bílek historicky prvním republikovým šampionem ve 5-pins

16.3.2020

Čtyřiasedmdesátiletý hráč žižkovského klubu Rudolf Bílek se o uplynulém víkendu stal historicky prvním republikovým šampionem v disciplíně 5-pins. Po téměř dvouhodinovém boji porazil Bílek ve finálovém klání Ladislava Pohůtku hrajícího v barvách pořádajícího BC Kladno v poměru 3:2 na sety. Třetí místo obsadili hráči z Jablonce nad Nisou Jan Hudák a junior Matěj Nápravník. Matěj se postaral o největší překvapení turnaje, když ve čtvrtfinále vyřadil vítěze lednové 1. Velké ceny Václava Dvořáčka.

Celkem 12 hráčů nakonec odehrálo první republikový šampionát pro mnohé v neznámé disciplíně 5-pins. Hráči byli rozděleni do tří čtyřčlenných skupin. V sobotní skupinové fázi se hrálo do 60-ti bodů na dva vítězné sety. Do čtvrtfinále postoupilo celkem osm hráčů. Ze skupiny A si postup jako vítěz zajistil Václav Dvořáček, který mezi soupeři Markupem, Kratochvílem a Mondšpíglem nenašel přemožitele. Druhé místo obsadil Petr Markup, když v přímém zápase o postup porazil Dušana Kratochvíla v poměru 2:0. Dušan byl ze třetího místa prvním nepostupujícím hráčem. Skupinu B vyhrál Ruda Bílek. Ten zaváhal až v posledním zápase, ve kterém podlehl Davidovi Hajnému. Již před zápasem ale bylo jasné, že Bílek o postup nemůže přijít. Ze druhého místa se do čtvrtfinále probojoval Ladislav Pohůtka po výhře nad jabloneckým Pavlem Svobodou. Svoboda si jako nejlepší hráč ze třetího místa taktéž zajistil postup do neděle. Ve skupině C zůstal neporažený Jan Hudák. Druhé místo si zajistil Vít Pechman a ze třetího místa jako poslední osmý hráč do čtvrtfinále postoupil Matěj Nápravník.

V neděli se hrálo rovněž do 60-ti bodů, ale již na tři vítězné sety. Nejprve nastoupili nasazené dvojice 1-8 a 2-7. K velkému překvapení došlo mezi nasazenou jedničkou a osmičkou. Favorit zápasu Václav Dvořáček sice vyhrál první set. V následujících třech ale vyhrál devatenáctiletý Matěj Nápravník a postaral se o největší překvapení turnaje. Stejným způsobem se vyvíjel zápas mezi klubovými kolegy z Jablonce Svobodou a Hudákem. Svoboda se ujal vedení 1:0. Pak ale kraloval jeho známější soupeř Hudák. Ve druhém kole čtvrtfinále se Petrovi Markupovi dokonale povedlo zdramatizovat zápas s Pohůtkou. Ladislav Pohůtka se ujal vedení 2:0. Petr ale po výhrách 44:62 a 48:62 zápas dotáhl do 5. setu. V něm si od počátku lépe vedl Pohůtka a nakonec zvítězil 60:41. V posledním čtvrtfinálovém zápase se vedení 2:0 ujal Bílek nad Pechmanem. Domácí Víťa Pechman ale ve třetím setu vyhrál 62:41 a držel se v zápase. Ve čtvrtém setu zahrál Pechman v posledních čtyřech nábězích vždy faul a vítězství tak doslova daroval svému soupeři. Zvláště poslední strk celého zápasu reflektuje, jak může být disciplína 5-pins krutá …

Nápravník byl v prvním setu semifinálového zápasu s Pohůtkou blízko možného vedení 1:0. Dvakrát ale nevyužil šanci set ukončit a to se mu stalo osudným. Pohůtka otočil na 60:59. To jakoby Matěje zlomilo a domácí Láďa Pohůtka oba následující sety vyhrál a zajistil si postup do semifinále. Hráčské obsazení Bílek vs Hudák je známé spíše z trojbandových zápasů. Teď se ale utkali v semifinále MČR ve 5-pins. Ruda se ujal vedení díky dobrému závěru prvního setu. Ve druhém však jablonecký hráč srovnal na 1:1 po výhře 54:61. Třetí set byl jasnou záležitostí Rudy a na 14 pokusů dohrál požadovaných 60 bodů. Ve 4. setu vedl Ruda již 42:17. Pak ale udělal Ruda faul a díky zlepšené hře Honzy Hudáka se vývoj setu velmi zdramatizoval. Honza se dostal na 57 bodů. Na stole ale nechal jednoduchou pozici. Ruda potřeboval zahrát čtyři body, čemuž se rovná trefení klasického karambolu. Ruda nekompromisně trefil a slavil postup do finále.

Finálové klání lépe zahájil žižkovský hráč. Ruda Bílek zvítězil 63:34. Ve druhém setu ale Láďa Pohůtka otočil ze stavu 56:42 na konečných 59:60. Třetí set byl jasnou záležitostí pro domácího hráče, když zvítězil 34:63 a přiblížil se na rozdíl jednoho setu k celkovému triumfu. Ve 4. setu ale Bílek zabojoval a ze stavu 45:52 otočil na 66:58. Rozhodující 5. set byl ukázkou toho, jak může být faul soupeře potrestán. Pohůtka srazil svojí koulí bílou figurku = dva trestné body. Bílek pak s nabídnuté pozice zahrál 12 bodů a ze stavu 35:28 bylo vedení 49:28. Bílek zápas ukončil zásahem červené a dvou bílých figurek v součtu za osm bodů.

K mnoha a mnoho republikovým titulům v soutěži družstev přidal Ruda Bílek svůj vůbec první seniorských titul jednotlivců v karambolu. Je až neuvěřitelné jak všestranným hráčem Ruda je. Začínal jako hráč technických disciplín, v devadesátých letech hrál na naší nejvyšší úrovni poolbilliard, ve kterém nás reprezentoval i na mezinárodní scéně. Do toho snooker. Samozřejmě trojband a nyní znovu i technické disciplíny. A teď také 5-pins a hned mistrovský titul  V součtu této sezony je Ruda nejvytíženější hráč. Bude atakovat hranici sta odehraných mistrovských zápasů !
Poděkování patří kladenskému klubu za uspořádání prvního republikového šampionátu. Zejména pak Vašku Dvořáčkovi a Víťovi Pechmanovi, kteří českým hráčům postupně představují disciplínu 5-pins a odvedli velký kus práce. Škoda, že došlo ke zrušení juniorského evropského šampionátu. Bylo by zajímavé sledovat šance Matěje Nápravníka v jednotlivcích a společně s Milanem Ettelm v biathlonu v evropském měřítku.